Je jasné, že ne všechny druhy osvětlení, které máme, se hodí všude. Někde jsou lepší žárovky, jinde je zase vhodnější použít úsporné zářivky. Zde lidé obvykle vědí, kde který typ použít. V čem však obvykle tápou, jsou LED zářivky https://www.lightpark.cz/kompaktni-zarivky/, tedy spíše jaký je jejich účel a kde je vhodné je použít.
 rozsvícená úsporná zářivka
Nemám nyní samozřejmě na mysli výrobce a odborníky, kteří mají dostatek znalostí a zkušeností v oboru, ale běžného člověka, který si jde o obchodu koupit nové svítidlo, protože se mu to staré rozbilo, a nyní neví, co si má z té široké nabídky vybrat.
 
V první řadě si všimneme, že osvětlení LED je o dost menší než ty zbylé. Co nás také hned zaujme, je jejich různobarevnost. Nejčastější jsou červené, oranžové či zelené, ale najdou se i například modré. Proč tomu tak ale je? Jsou tak vyrobeny proto, aby mohly co nejlépe plnit svůj úkol, pro který jsou určeny. A co jím je?
 
Navzdory přesvědčení některých lidí se nejedná o zařízení, které by mělo osvětlovat nějaký prostor. Jeho rozměry i barva by byly kontraproduktivní, neboť ač jsou poměrně výrazné, příliš volného světla neemitují.
 
V tom je však jejich síla. Působí totiž jako světla signalizační. Najdeme je například na řídících pultech nejrůznějších továren či elektráren, kdy umožňují pracovníkovi se rychlým pohledem přesvědčit, že je vše v pořádku, a případně okamžitě ohlásit chybu. A to je u některých provozů až životně důležité.
 
To však není jediné místo, kde je najdeme, ač zde jsou nejužitečnější. Lidé jim našli i jiný účel. Konkrétně sem patří například dětské hračky. Všichni známe třeba autíčka pro menší děti, které při jízdě blikají nejrůznějšími barvami, ale i jiné podobné hračky. Je to proto, že různobarevná světýlka se dětem líbí. A nejen jim. Koneckonců druhé nejčastější využití LED je na světelných řetězech na vánoční stromeček.rozsvícená elektrická dřevěná lucerna
 
Jak je však vidět, pro běžné použití se pro běžného člověka příliš nehodí. Pokud nemáme děti, pak se je skutečně využijeme jen na Vánoce. Pokud tedy potřebujete nové světlo, zůstaňte raději u klasických žárovek a zářivek. Rozhodně vám udělají lepší službu.